A A A K K K
для людей із порушенням зору
Ямпільська громада
Шепетівський район Хмельницька область

Що робити, якщо спадкодавець, поряд з іншим майном, залишив у спадок ще й кредит?

Дата: 12.10.2022 11:31
Кількість переглядів: 70

У теперішній час непоодинокими є випадки, коли помирає людина і залишає по собі в спадок, окрім цінного майна, ще й кредит. Неможливо прийняти спадщину частково, тобто оформити за собою майно та не платити кредит. Ст. 1218 Цивільного кодексу України (в подальшому також - ЦК України) чітко передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обовязки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Проте не все так погано, як може видатись на перший погляд. Спадкоємці зобовязані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобовязаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його

частці у спадщині (ч. 1 ст. 1282 ЦК України). Тобто якщо, наприклад, ви отримуєте у спадок старенький автомобіль, а розмір кредиту, що необхідно погасити, складає значно більшу суму, ніж це авто, то в принципі варто задуматися, чи є сенс в прийнятті та оформленні того спадку.

Кредитор може предявити свої вимоги по погашенню кредитних зобовязань спадкодавця лише до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, встановлені законом.

Коли ви приймаєте спадщину, обтяжену кредитними зобовязаннями, перед вами завжди стоїть вибір прийняття чи неприйняття такого спадку.

Разом з тим, не варто забувати про так зване «автоматичне» спадкування, відображене в ч. 3 ст. 1268 ЦК України. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Як ми знаємо, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачає загальний

шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини, тобто смерті особи або оголошення її померлою (ст. 1220 ЦК України). Але важливо враховувати, - в умовах воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року №719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану», строк для прийняття спадщини становить шість місяців з дня смерті особи та ще чотири місяці, тобто з часу смерті строк

подачі/направлення заяви про вступ до спадщини або відмови від неї, чи відкликання заяви про прийняття спадщини, складає 10 місяців.

Таким чином, якщо ви стоїте перед вибором спадкування кредиту і вирішуєте все ж, що вам такий спадок не потрібний, адже він перевищує вартість спадкового майна, і ви є тією особою, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час його смерті, вам потрібно в обовязковому порядку подати

після відкриття спадкової справи у нотаріуса заяву про відмову від вказаної спадщини. В іншому випадку відмова буде вважатися автоматичною, якщо просто не подати заяву про прийняття спадщини.

Якщо все ж із спадщиною прийнято й борги, то їх погашення відбудеться в межах вартості спадкового майна. За загальним правилом, вимоги кредитора спадкоємці зобовязані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо

домовленістю між ними не встановлено інше (ч. 2 ст. 1282 ЦК України). Отже, за наявності кількох спадкоємців кожен з них відповідає за борги спадкодавця пропорційно до одержаної ними частки у спадковому майні.

Спадкоємці зобовязані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб. У свою чергу, кредиторові спадкодавця належить предявити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину,

він має право предявити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. Кредитор

спадкодавця, який не предявив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у вищезазначені строки позбавляється права вимоги.

Природньо виникає питання , чи спадкоємці несуть зобовязання погасити нараховані відсотки і неустойку по кредиту. Відповідно до пункту 32 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» спадкоємці несуть зобовязання погасити нараховані відсотки і неустойку тільки в тому випадку, якщо вони вчинені позичальникові

за життя. Інші нараховані зобовязання фактично не повязані з особою позичальника і не можуть присуджуватися до сплати спадкоємцями. При цьому слід враховувати, що за правилами ст. 1231 ЦК України до спадкоємця переходить обовязок сплатити неустойку (штраф, пеню) за умови, що: 1) судом

було прийнято рішення з призначенням певної суми до виплати кредитору; 2) боржник (спадкодавець) не виконав такого рішення суду.

За матеріалами Білогірського бюро правової допомоги


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь