Ямпільська громада
Шепетівський район Хмельницька область

Причини дитячих страхів і методи боротьби з ними

Дата: 01.02.2024 16:59
Кількість переглядів: 125

Фото без опису

Страх - це найбільша проблема у всьому світі не тільки у дорослих, але і у дітей. Страх у своєму вираженні може мати пасивну та активну форму - може викликати психічну і психофізичну депресію, а може виразитися і в переживанні ризику, у потязі кинутися назустріч небезпеці.

Фактори, що беруть участь у виникненні страхів, можна згрупувати наступним чином (причини страхів у дітей):

- наявність страхів у батьків, головним чином у матері;

- тривожність у відносинах з дитиною, надлишкове запобігання його від небезпек і ізоляція від спілкування з однолітками;

- надмірно рання раціоналізація почуттів дитини, обумовлена надмірною принциповістю батьків або їх емоційним неприйняттям дітей;

- велика кількість заборон з боку батька тієї ж статі або повне надання свободи дитині батьком іншої статі, а також численні нереалізовані погрози з боку дорослих у сім'ї;

- відсутність можливості для рольової ідентифікації з батьком тієї ж статі, переважно у хлопчиків, що створює проблеми в спілкуванні з однолітками і невпевненість в собі;

- конфліктні відносини між батьками;

- психічні травми типу переляку, загострюючі вікову чутливість дітей до тих або інших страхів;

- психологічне зараження страхами в процесі спілкування з однолітками і дорослими.

Страхи - не каприз розбещеного дитини, не слабкість, а серйозна проблема, з якою потрібно працювати, і часто в першу чергу Вам треба змінювати себе.

Для боротьби з конкретним страхом дитини можна скористатися методами, викладеними в роботах А.І. Захарова.

1) Малюнковий метод.

Дитині пропонується намалювати те, чого він боїться.

При використанні рисуночного методу ефективними є вправи: «Перукарня» і «Лікарня».

Вправа «Перукарня»:

Ведучий просить дітей заплющити очі і уявити яке-небудь страшне істота, якого зазвичай бояться всі діти, і намалювати його. Потім дорослий повідомляє, що ця істота - дівчина, яка збирається вийти заміж. І, звичайно, їй необхідно відвідати перукарню, де їй зроблять гарну зачіску, макіяж і т.д. Дітям пропонується в ролі перукаря і прикрасити свою «дівчину» як можна краще (підфарбувати очі, брови, губи, надіти сережки тощо).

Вправа «Лікарня»:

Дорослий повідомляє, що у страшного істоти дуже болять зуби, розпухла щока. Дітям треба намалювати на обличчі «істоти» страждання (сльози, пов'язку тощо). Воно дуже боїться йти до лікаря. Дітям пропонується перетворитися в добрих і уважних лікарів, яких ніхто не боїться, полікувати «істота» і намалювати на його обличчі вираз радості (можна це зробити на іншому малюнку).

Головне (при використанні цих способів корекції страхів) - дати дітям можливість побувати в ролі допомагають, а значить, сильних!

2) Ігровий метод.

У грі дитина може дати вихід своїм емоціям, бажань, набирається досвіду спілкування та розширює коло своїх знайомств, вчиться керувати собою, дотримуватися правил, розвиває уяву і фізичну спритність, здобуває знання і вміння, зміцнює впевненість у собі. Граючи в бою, хованки, лазячи по деревах, горищах, в сараях, зображуючи козаків-розбійників і сувору маму своєї ляльки, діти і самі зживають свої страхи.

Ігри, пропоновані для усунення страхів, давно відомі.

1 - «П'ятнашки».

Емоційне напруження ігри створюють і нарочито підкреслені загрози ведучого, якими він сипле, як з рогу достатку: «Тільки попадись!», «Ну, постривай!», «Ага, попався!». Потім ведучий дорослий вигукує з похвалою: «Ну і швидкий!», «Дивись, який спритний!», «Треба ж, ніяк не можу догнати!», «Ух, втомився!», «Здаюся!» і т.д. Тікає у відповідь: «Не наздоженеш!», «Все одно втечу!», «Тільки спробуй!» і т.п. Таким чином, одночасно усуваються страхи болю і уколів, фізичних покарань. Так що, якщо батьки мають звичай бити дітей вдома, то тут надається повна можливість і дітям надходити аналогічним чином, так би мовити, «здійснити гласність і демократію на ділі».

2 - «Піжмурки».

Ведучому щільно зав'язують очі, світло приглушене, і напівтемрява створює атмосферу незвичайності і таємничості, що відбувається. Тобто імітується замкнутий простір, якого так бояться діти в звичайному житті.

3 - «Хованки».

Виникають при грі азарт, емоційне залучення, підтримка всіх гравців не дають проявитися страхи темряви, самотності, замкнутого простору і сприяють їх ефективному усуненню.

4 - «Швидкі відповіді».

Гра не тільки знімає гальмування, що виникає при раптових питаннях, але і розвиває кмітливість, винахідливість, кмітливість.

3) Рольові ігри.

Дорослий пропонує історії, що моделюють ситуації ризику, небезпеки, тривоги, напруги, боротьби, поразок і перемог. Відповідно він і розподіляє ролі так, щоб тривожні і невпевнені в собі діти займали провідні позиції в грі чи змогли придбати їх при його непомітною підтримки.

Раніше вважалося, що сміх - це найкращий засіб проти страху. Так що побільше смійтеся і всі ваші страху підуть.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь