Ямпільська громада
Шепетівський район Хмельницька область

Чи має право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, дитина, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи на території, де не велися і не ведуться бойові дії?

Дата: 28.04.2025 16:09
Кількість переглядів: 53

Фото без опису

📝 Дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, - це дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні (стаття 1 Закону України "Про охорону дитинства").

📝 Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване/не зареєстроване або задеклароване/зареєстроване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій Російською Федерацією, або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування. Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, визначається Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ).

📝 Згідно з Порядком надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, який затверджений постановою КМУ від 05.04.2017 № 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» (далі – Порядок 268), право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла 18 років (повноліття), і в результаті:

1) отримала поранення, контузію, каліцтво;

2) зазнала фізичного, сексуального насильства;

3) була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

4) залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

5) незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;

6) зазнала психологічного насильства.

📎 У даному випадку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, має надаватися з підстав психологічного насильстваякі вона перенесла внаслідок її внутрішнього переміщення, залишення свого місця проживання/перебування у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту.

📝 Однак, аналізуючи судову практику у випадках, коли дитина народилася в родині внутрішньо переміщених осіб та може мати статус ВПО, суди в переважній більшості відмовляють в задоволенні таких позовних заяв з підстав, зазначаючи, що сам по собі факт того, що дитина має статус внутрішньо переміщеної особи, не є підставою, згідно з положеннями Порядку 268, для надання такого статусу дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (Постанова третього апеляційного адміністративного суду від 08.04.2021 м. Дніпро, справа № 160/3479/20; Рішення Луганського Окружного адміністративного суду від 17.04.2019 //справа № 360/906/19)

📝 Окрім того, у випадках психологічного насильства для надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, окрім документів, зазначених у Порядку 268, необхідно здійснити оцінку потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах за формою, затвердженою Мінсоцполітики. До оцінювання потреб сім’ї (особи) може бути залучений психолог/практичний психолог, психотерапевт, психіатр, що працює в іншому закладі, установі, організації. На основі висновку оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах за згодою батьків/законних представників дитина направляється до відповідного закладу/організації для реабілітації та отримання відповідних соціальних послуг.

📎 Тому, при прийнятті конкретного рішення про надання чи відмову у статусі дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, варто також враховувати, що саме зазначено в таких висновках.

📝 З огляду судової практики суди відмовляють в задоволення позову про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, якщо відсутні ознаки психологічного насильства. Як приклад:

- у рішенні Луганського Окружний адміністративний суд від 17.04.2019 в справі № 360/906/19 зазначено, що у висновку акту оцінки потреб дитини та її сім’ї, на який посилається позивач, вбачається, що потреби дитини задовольняються повною мірою, родина мешкає в сприятливих умовах, користується ресурсами громади. Висновком визначено надання послуг без оформлення соціального супроводу за карткою обліку роботи з сім’єю, направлення клієнта до іншого суб'єкта, взяття під соціальний супровід. Зазначений висновок не містить приписів, передбачених вищезазначеними абзацами пункту 6 Порядку № 268.

- у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 05.01.2023 в справі № 320/9767/2 суд звернув увагу на те, що відсутні ознаки психологічної травми, при цьому зазначено: «на момент діагностики психоемоційний стан нормальний, настрій позитивний, самооцінка адекватна»; «наявні проблеми та обставини певною мірою порушують нормальну життєдіяльність дитини, однак несуттєво впливають на задоволення її потреб». У п. 5 додатку зазначено, що випадок класифіковано як «простий».

📎 Ураховуючи, що переважна кількість дітей, яких торкнувся збройний конфлікт, отримують відповідний статус внаслідок наявності психологічного насильства, слід звернути увагу саме на наявність/ відсутність у дитини наслідків такого насильства (проявів поведінкових, психосоматичних та інших розладів). Кожна дитина, яка має ознаки СЖО, в тому числі внаслідок психологічного насильства, повинна бути поставлена на відповідний облік Службою у справах дітей та отримувати від фахівців Центру соціальних служб/Центру надання соціальних послуг комплекс необхідних соціальних, психологічних та інших послуг.

📎 Звертаємо увагу також на те, що вся територія нашої країні потерпає від ракетних атак або безпілотних літаючих засобів і не виключено, що такі факти також відбувалися і в м. Хмельницькому. У такому випадку, якщо разом з необхідними документами про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, буде надано документи щодо підтвердження обстрілів міста статус дитини може бути надано як такій, що отримала моральні та психологічні страждання (травми) дитини, що не потребують доведення, і які вона перенесла внаслідок її проживання/перебування в умовах воєнних дій, збройних конфліктів.

📝 Як зазначає судова практика, факт зазнання моральних та психологічних страждань через наявність визначених обставин, наведених у пункті 3 Порядку 268, не потребує доведення, в той час, як наявність існування цих обставин, що можуть обумовити моральні та психологічні страждання, потребують доведення (Постанова Першого Апеляційного адміністративного суду від 30.11.2020р. // справа № 200/6653/20-а). Тому, докази щодо обстрілів міста є обов’язковими для надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

🔶 Отже, з огляду на умови, вбачається, що дитина не має права на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Однак, рекомендуємо при прийнятті рішення більш детально вивчити акт оцінки потреб сім’ї та його висновок, а також всі інші сукупні факти, які були описані в нашій відповіді, для прийняття виваженого рішення.


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь